Vajinismus Nedir ve Tedavisinde Hipnoz Kullanımı Nasıl Olmaktadır ? Uzm. Psikolog Halil SAĞAT

Vajinismus Nedir ve Tedavisinde Hipnoz Kullanımı Nasıl Olmaktadır  ?

 

Çiftler evlendikleri gecenin ardından cinsel haz yaşayacakları bir gece hayal eder iken bir anda hiç beklemedikleri bir sorun  olan vajinismus sorunu ile karşılaşabilirler.Bu sorun çiftlerin cinsel ilişkilerini zorlayabileceği gibi imkansız hale de getirebilmektedir.

Vajinismus bilimsel literatürlerde; kadınlarda penis ve vajen ilişkisini zorlayacak ve ya imkansız hale getirecek şekilde vajen kaslarının kasılması hali ile karakterize olan bir problem olarak tanımlanmaktadır.

Vajinismus problemine sahip olan pek çok kadın bilinçli olarak ilişki yaşamak istediklerinden bahsederler. Ancak koit ilişkisini yani penis vajen birlikteliğini, vajinal kasların kasılmalarından dolayı gerçekleştiremediklerinden yakınırlar.Burada kadının istemsiz kas kasılmalarından dolayı kabahatinin olmadığının belirtilmesi önemlidir.Kimi erkekler vajinismusun sebebinin eşlerinin istememelerinden kaynaklandığını düşünebiliyorlar.Ancak bunun sebepleri pek çok başlık altında incelenebildiği gibi daha çok ilk gece ilişkilerinin zorluklarından bahsedilen konuşmalardan daha genel ifade ile yanlış sosyal öğrenmeden kaynaklı bir takım işlevsel olmayan düşüncelerden ileri gelmektedir. Özellikle arkadaşlar arasında konuşulurken kızlık zarının patladığı düşüncelerini duyan zihnimiz şöyle bir imge geliştirmektedir.Patlayan her ne olursa olsun bir bomba gibi patlar ve etrafa zarar verir.Ancak bu düşünce tamamiyle bir mitten ibarettir. Çünkü kızlık zarı diye tabir edilen zarın patlaması gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi yalnızca deforme olacağı söylemi daha yumuşak ve yeterli bir söylemdir.Yırtılma inancı öylesine şiddeti çağrıştırır ki aşırı kanama,kanın etrafa ve duvara sıçraması şeklindeki bilişsel çarpıtmalar ile kişi acı çekeceğini düşünür.Bunların hepsi mit olarak adlandırdığımız yanlış inançlar ,diğer pek çok faktör ile birlikte vajinismusun nedenlerindendir.

Vajinismus bir diğer tanımlamaya göre kadının ilişki sırasında bilinç dışı olarak kendisini tehlikeden korumak için vajinal kasılmaları oluşturduğu refleksif bir hareket olarak da tanımlanabilmektedir.Bu tehlike durumu geçmiş dönemlerde yaşamış olabileceği sarsıcı duygusal, cinsel taciz ,şiddet gibi bir takım bilinç dışı süreçlerlede ilintili olabilmektedir.Bunların yanısıra sahip oldukları olumsuz çocukluk deneyimleride bu psikolojik probleme yol açabilecek bir sebeptir.Bunlara şu örnekleri vermek mümkündür;cinsellik kötüdür öğretileri,şok edici bir takım cinsel görüntülere maruz kalmak veya yetersiz cinsel eğitim bunlardan bazılarıdır. 

Psikolojik sebeplerin yanı sıra ise fizyolojik sebeplerde vajinismusa yol açabilmektedir.Uzmanların ifade ettiği şekli ile tıbbi durumlara örnek olarak ;

İdrar yolları enfeksiyonları ya da idrar sorunları, maya enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, endometriyoz, cinsel organ ya da pelvik tümörler, kistler, kanser, vulvodini/vestubulodini, pelvik enflamasyon, liken planus, liken skleroz, egzama, psoriyaz, vajinal prolaps vb. verilebilmektedir.Yaş ile ilgili değişiklikler menapoz ve hormonal değişiklikler vajinal kuruluk,yetersiz kayganlık,vajinal atrofi gibi nedenler vajinismusa sebep olabilmektedir.

Bunların yanı sıra yetersiz ön sevişme ,yetersiz vajinal kayganlıktan kaynaklanan geçici acı gibi sebepler vajinismusun sebepleri arasında da gösterilebilmektedir.

Kimi zaman ise hiç bir nedene bağlı olmaksızın vajinismus problemi görülebilmektedir.

Eğer ki vajinismusun gerekli tetkiklerden sonra psikolojik olduğu anlaşıldı ise uygulanan bilişsel davranışçı tedavi+hipnoz+gevşeme teknikleri+cinsel eğitim gibi tedavi metodları ile kolayca ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Kısada olsa hipnozdan ve vajinismus üzerindeki etkisinden söz etmekte yarar olduğu kanaatindeyim.Hipnozun tanımlaması kitaplarda ki gibi “Farklı bir bilinçlilik hali” gibi tanımlamalar ile ifade edilese de hipnoz herkes tarafından farklı deneyimlenen bir tedavi metodudur.Bu sebeple hipnoza giren kimi danışanlar ,”Şimdi hipnoz mu oldum ben “ gibi cümlelerle tanımlıyor olsalarda kimi danışanlar ise “Bu yöntemin faydalı olacağına inanıyorum” gibi geri bildirimlerle tedavinin ilk aşamasına adım atmış oluyorlar.Bu aşamada hipnozun iyi anlatılması hipnozun kişinin zihnini veya bedenini ele geçirmek olmadığını aksine kişinin istemediği an kalkıp gidebilecek bilinçlilik halinde olduğunu netleştirmek gerekmektedir.  Çünkü kişinin bu metoda ve hipnoz uygulayacak kişiye güven duyuyor olması çok önemlidir.

Hipnoz pek çok problemin çözümü için kullanılabildiği gibi cinsel terapi çerçevesi içinde vajinismus tedavisinde de kullanılmaktadır. Hipnoz ,kişinin bilinç dışı diye ifade edilen kısmına etki eder. Vajinismusun oluşmasının ve devam etmesinin sebebi de bilinçdışındaki sebeplerdir. Hipnoz ile birlikte yürütülen cinsel terapi, problemin asıl kaynağına ulaşmada yalnızca yalın bir cinsel terapi uygulamasından daha etkili olmaktadır. Böylelikle tek başına uygulandığında haftalar hatta aylar süren cinsel terapiden daha hızlı ve etkin bir sonuç vermesi sağlanmaktadır.

Neyir Psikoloji Eğitim ve Danışmanlık Merkezi 2020 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama : Medumax